آموزش نوين آيلتس
آموزش نكات آزمون آيلتس با نوين ترين ترفند ها

گوش دادن هدفمند و فعال

بعد از اين كه توانايي شنيداري شما به طور كلي بهبود يافت و با لهجه‌هاي مختلف (accents) آشنا شديد، لازم است به صورت هدفمند تر و فعال در راستاي آمادگي براي بخش ليسنينگ آزمون آيلتس به اين كار يعني گوش دادن بپردازيد. منظور از گوش دادن هدفمند، انتخاب مناسب پادكست‌ها و متريال آموزشي است. مواردي بايد انتخاب شوند كه از موضوعات كلي، رايج، عمومي و متنوع باشند دقيقا مانند مواردي كه شما سر آزمون خواهيد شنيد. 

 

براي كسب اطلاعات بيشتر درباره بخش ليسينينگ آيلتس مي توانيد روي لينك كليك كنيد. 

 

منظور از گوش دادن فعال اين است كه از تكنيك‌هايي استفاده كنيد كه مهارت‌هاي زبان انگليسي شما را علاوه بر درك مطالب يك recording، در موارد ديگر نيز تقويت كند. به عبارت ديگر از تكنيك‌‌هاي مناسب استفاده كنيد تادامنه لغات خود را افزايش داده، تسلط بيشتري روي گرامر پيدا كنيد؛ با تلفظ آشنايي بيشتر پيدا كنيد و خود بتوانيد تلفظي شبيه native داشته باشيد؛ با املاي/ dictation كلمات آشنا شده و بتوانيد كلمات را درست بنويسيد و همين طور مهارت بازنويسي مطالب را نيز در خود تقويت كنيد؛ مواردي كه همه و همه در راستاي آمادگي براي آزمون آيلتس و يا تافل بوده و تأثير فوق العاده اي در كم و كيف مهارت شنيداري شما دارد.

تكنيك Transcribe

يكي از اين تكنيك ها، گوش دادن و پياده كردن متن فايل صوتي هست كه در انگليسي به آن transcribe گفته مي شود. اين تكنيك زمان بر بوده و ممكن است در ابتدا سخت به نظر بيايد اما اگر از وجوه مثبت و تاثير گذار اين تكنيك مطلع باشيد، هر چه زودتر اين كار را شروع مي كنيد.

 براي استفاده از اين تكنيك بايد از ابتدا فايل را play كنيد و چند ثانيه يكبار فايل را متوقف كرده و جمله يا بخش شنيده شده را بنويسيد، نگران كلماتي كه متوجه نشده ايد نباشيد، بدون برگشت به عقب اين كار را ادامه دهيد تا به پايان فايل برسيد. مي توانيد يك  دور ديگر فايل را گوش دهيد، اين بار با هدف پر كردن جاهاي خالي كه در دور اول متوجه نشديد.

 

براي اشنايي با روش هاي مختلف تقويت ليسينينگ آيلتس مي توانيد روي لينك كليك فرماييد. 

 

بعد از پايان دور سوم متن پياده شده ي خود را با script اصلي مقايسه كنيد و حال كلماتي يا بخش هايي را كه از دست داده ايد را نوشته و البته سعي در يادگيري عميق كلمات و عبارات جديد كنيد. آن ها را در نوت بوكي يادداشت كرده و سعي كنيد نه تنها معناي كلمه يا عبارت بلكه نحوه استفاده از آن ها در جمله، مترادف ها و متضاد آن ها را نيز ياد بگيريد و به اين صورت يادگيري نسبتا عميقي از كلمات و عبارت جديد داشته باشيد. چرا كه يادگيري ايزوله لغات و به عبارت ديگر داشتن و دانستن ليست بلندي از لغات به همراه معني آن ها به معني ياد گرفتن و دانستن نحوه استفاده از آن ها نيست و خيلي زود به فراموشي سپرده مي شوند.

 پيشنهاد ميكنم تكنيك پياده سازي متن را با  recording هاي ليسنينگ در كتاب هاي Cambridge IELTS books1-14 پياده كنيد. هم script آن ها در پايان كتاب موجود است و هم كاملا در راستاي آمادگي براي آزمون آيلتس است. از آن جا كه اين كار زمان بر است و شايد نتوانيد اين كار را براي تمام كتاب ها انجام دهيد، توصيه مي كنم كتاب هاي هفت و هشت به بعد را تمرين كنيد.

 

اگر مي خواهيد مهارت هاي مكالمه خود را تقويت كنيد مي توانيد مقاله تقويت اسپيكينگ آيلتس را مطالعه فرماييد. 

 

تكنيك Shadowing

تكنيك موثر ديگري كه قصد معرفي آن را دارم تكنيك shadowing يا سايه هست كه احتمالا عنوان آن را شنيده باشيد. در اين تكنيك شما بايد بعد از گوينده با استفاده از تلفظ و لحن دقيق گوينده، جملات را تكرار كنيد. در صورتي كه اين كار را با فايل هايي انجام دهيد كه در مرحله قبلي كامل گوش داده و متن را پياده سازي كرده‌ايد حتي مي توانيد اين كار را همزمان انجام دهيد و البته براي همراهي با گوينده از متن نوشته شده خود استفاده كنيد. اين تكنيك در نهادينه كردن تلفظ ها، آشنايي با لحن در شرايط مختلف، آشنايي با استرس (stress) كلمات و به طور كلي براي مهارت اسپيكينگ نيز بسيار راهگشا است.

تكنيك paraphrase

تكنيك ديگر كه قصد معرفي آن را دارم، تأثير شگفت انگيزي در موفقيت در آزمون آيلتس دارد و آن تكنيك paraphrase يا بازنويسي جملات و عبارات در انگليسي هست. نمي توان اهميت مهارت در انجام paraphrase را در موفق عمل كردن در آزمون آيلتس ناديده گرفت.

چرا كه سوالات بخش ليسنينگ و ريدينگ همه به نوعي پارافريز آنچه كه شنيده ايد يا خوانده ايد هست و هيچ وقت در سوالات و يا گزينه‌هاي يك سوال از عين كلمات و عبارات و حتي ساختارهاي استفاده شده در متن يا recording استفاده نمي كنند بلكه از معادل هاي آن ها و چينش متفاوت كلمات در كنار هم استفاده مي كنند. به همين دليل است كه شما بايد توانايي تشخيص عبارات معادل و حتي توانايي بازنويسي جملات در انگليسي را داشته باشيد و راه آن تمرين است. 

توصيه مي كنم همان متون پياده شده در مراحل قبل را در مقابل خود داشته باشيد و شروع كنيد از جمله اول و سعي كنيد تا همان معنا و محتوا را با استفاده از كلمات معادل ديگر و نحوه متفاوت چينش كلمات و در مواردي با استفاده از ساختارهاي متفاوت بازنويسي كنيد. البته براي اين كار شما بايد گنجينه لغات بسيار خوبي و تسلط خوبي روي گرامر داشته باشيد تا بتوانيد به درستي جملات را بازنويسي كنيد. توصيه ميكنم در اين زمينه و براي نظارت بر كارتان از يك مدرس كمك بگيريد. ممكن است در ابتدا اين كار سخت به نظر بيايد اما با تمرين خيلي زود سرعت و دقت تان در اين زمينه افزايش پيدا مي كند.

تكنيك Summarizing

و اما last but not least تكنيك نوشتن خلاصه يا summary هست. همان طور كه از عنوان آن بر مي آيد براي اين كار شما به يك پادكست يا فايل صوتي در زمينه عمومي گوش داده و بعد از گوش دادن بايد خلاصه اي از محتواي انتقال داده شده را با استفاده از your own language بنويسيد. در صورتي كه مهارت بازنويسي را قبلا تمرين كرده باشيد ، نوشتن خلاصه با توجه به توانايي شما در نوشتن خيلي سخت نخواهد بود. توصيه مي كنم هر هفته يك يا دو ted talk را ببينيد و لذت ببريد و در انتها سعي كنيد چكيده اي از آن چه را كه ياد گرفتيد ويا نقطه نظر نويسنده بوده را بنويسيد.

گوش دادن فعال و هدفمند باعث افزايش دامنه لغات ، كه براي درك مطالب بسيار حياتي است، تقويت گرامر، ياد گرفتن املاي درست كلمات و تقويت مهارت بازنويسي مي شود كه همه براي موفقيت در بخش ليسنينگ آزمون آيلتس كليدي است.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۶ آبان ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۳۰:۰۴ ] [ ياسر موسوي ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب